مزایا و معایب ظروف یک بار مصرف فومی

ظروف یک بار مصرف و فومی انواع مختلفی دارد که در سال های اخیر به دلیل برخی از ویژگی های خاص و کاربردی، استفاده از آن ها گسترده و فراگیر تر شده است. به همین دلیل امروزه در ادارات، رستوران ها و دانشگاه ها برای سرو غذا از این ظروف استفاده می شود. هر چند استفاده از این نوع ظروف راحتی بسیاری به همراه دارد اما باید این نکته را در نظر داشت که ظروف یکبار مصرف بی کیفیت می تواند سلامتی انسان و محیط زیست را به خطر بیاندازد.

شاید برای شما هم سوالاتی در خصوص مزایا و معایب ظروف یکبار مصرف پیش آمده باشد. بسیاری از افراد هستند که با سوالاتی چون چرا نباید از ظروف یکبار مصرف استفاده کنیم؟، علت توصیه عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف چیست؟ مضرات ظروف یکبار مصرف چیست؟ فواید ظروف یکبار مصرف چیست؟ مواجه می شوند به همین علت این مقاله توسط کارشناسان کارخانه ظروف یکبار مصرف فومی هانی فوم نوشته شده است تا به این سوالات به صورت کامل پاسخ داده شود.

پلاستیک که مواد اولیه ای مهم در تولید ظروف یک بار مصرف است، یک نوع پلیمر است که از سنتز مواد اولیه به نام مونومر تهیه شده است. گاهی در مراحل تولید پلیمر، کمی مونومر در آن باقی میماند که می تواند آسیب زیادی به سلامتی انسان وارد کند. به همین دلیل انتخاب نوع پلاستیک در تولید ظروف یک بار مصرف مهم است و هر نوع پلاستیکی برای استفاده مناسب نیست.

اگر این فرآیند اصولی و مطابق استانداردهای لازم صورت گرفته باشد ، مشکلی برای سلامت افراد به وجود نمی‌آورد. برای همین در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا باید بسیار محتاط بود و در ضمن به هر نوع پلاستِیکی نباید مجوز بسته بندی مواد غذایی داده شود.

در حال حاضر به دلیل استفاده غیرمجاز از پلیمرهاى بدون پایه Food Grade در بسته بندى و نگهدارى مواد غذایى، شناسایى صحیح این محصولات توسط مردم تا حدودى با مشکل روبه رو شده است. وزارت بهداشت در این راستا سعى کرده است کارخانه هاى تولیدکننده ظروف یک بار مصرف را از کارخانجات تولیدکننده قطعات پلاستیکى در مصارف صنعتى تفکیک کند. ضمن اینکه کارخانه هاى تولیدکننده ظروف پلاستیکى براى مواد غذایى باید پروانه ساخت داشته باشند.

معایب ظروف یکبار مصرف

از عیوب این ظروف می توان به این نکته اشاره کرد که ممکن است در صورت ریختن مایعات در این ظروف کمی بوی نشاسته حس شود که به دلیل استشمام همزمان احساس می شود مزه مایعات تغییر کرده است، البته این بو اندک است و ممکن است تنها برخی از افراد متوجه آن شوند.

برخی دیگر از مزایا ظروف یکبار مصرف عبارت اند از:

  • مشکلات بازیافت آنها و آسیب به محیط زیست
  • منتقل شدن مواد مضر ( مونومر ها) به غذا
  • قابل استفاده در ماکروویو نمی باشند.

مزایا و معایب ظروف فومیمزایای استفاده از ظروف یکبار مصرف

استفاده از ظروف یکبار مصرف کمک می‌کند تا ریتم سریع زندگیمان را حفظ کنیم. بسیاری از مواقع فرصت کافی برای فراهم کردن تعداد زیادی ظرف از انواع گوناگون با رنگهای مورد نظر و شستشوی آن‌ها پس از مصرف نداریم و دور انداختن ظرف‌ها می‌تواند بهترین و ساده‌ترین راه حل باشد. یکی از این شرایط، میهمانی‌های شلوغ است. گاهی تعداد زیادی میهمان دعوت کرده‌اید و نیاز به تعداد زیادی ظروف با رنگ متناسب و مشخص دارید. تهیه کردن تعداد زیادی ظرف کار پرهزینه و دشواری است و شستن این ظروف پس از اتمام میهمانی می‌تواند زحمت زیادی را به شما تحمیل کند. در این صورت، می‌توانید تعداد زیادی ظرف یکبار مصرف را با قیمت کم، رنگ مورد نظر و مناسب با رنگ زمینه‌ی میهمانی یا دکور منزل خود تهیه نموده و پس از اتمام میهمانی آن‌ها را جمع آوری نموده و به سطل زباله منتقل کنید.

علاوه بر آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای مقاومت به مواد الکلی
  • صرف انرژی کمتر برای تولید
  • قابلیت شکل پذیری بالا با گستردگی متفاوت خواص فیزیکی
  • طرح پذیری
  • شفاف بودن

به علاوه در شرایط کمپینگ، کوهنوردی، طبیعت گردی و پیکنیک که نیاز به همراه داشتن وسایل و تجهیزات زیادی داریم، این ظروف بسیار سبکند، با جای زیادی برای نگهداری نیاز ندارند و در مسیر برگشت نیز آن‌ها را دور انداخته‌اید و نیازی به حمل مجددشان ندارید.

ظروف یکبار مصرف نیز مانند سایر امکاناتی که در عصر امروز در اختیار ما قرار گرفته است، دارای مزایا و معایبی است. دست اندرکاران در تولید این محصولات همواره در تلاشند تا کارایی این محصولات را بهبود بخشند. ظروف یکبار مصرف را در اندازه‌ها، طرح‌ها و رنگهای گوناگون و برای مصارف گسترده‌ای طراحی کنند و در تهیه‌ی آن‌ها از مواد اولیه‌ای استفاده کنند که کمترین آسیب را برای مصرف کننده‌ها و محیط زیست به هماره داشته باشند. ما نیز با آگاهی از ویژگی‌ها ی این ظروف، نحوه‌ی استفاده ، معایب و مزایای آن‌ها با استفاده صحیح و بهینه در کنار رفع نیازهای زندگی خود، سلامت خود و محیط اطرافمان را نیز حفظ نماییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.