بسته‌ بندی پلاستیکی

عملکردهای بسته‌ بندی پلاستیکی

بسته‌ بندی پلاستیکی چندین عملکرد مهم را در زندگی مدرن ما بر‌عهده‌ دارد. در ادامه، برخی از دلایل اصلی استفاده از این محصولات را با هم بررسی می کنیم:

بسته ‌بندی‌های پلاستیکی یکی از مهم ترین عوامل محافظت از غذا در برابر فساد هستند. مواد‌ غذایی نسبت به تأثیرات زیست ‌محیطی، به ویژه اثر کربن نسبت به بسته ‌بندی، اثر ‌پذیری فوق ‌العاده بیشتری دارند.

یکی دیگر از مزایای آن، حفظ باقی‌ مانده ‌های غذاست. اینگونه از دور ریز غذا به میزان زیادی جلوگیری می‌شود. منابع مورد ‎‌نیاز برای تولید غذا نسبت به بسته‌ بندی‌های پلاستیکی بیشتر است. پس محافظت از آن تا زمان ممکن، منطقی به‌نظر می‌رسد. همچنین سرمایه‌ گذاری هر ‌چه بیشتر برای رشد دانش بسته ‌بندی کار بیهوده‌ای تلقی نمی‌شود.

بسته‌ بندی‌ ها با ایجاد امکان ارسال غذا، مایعات، میوه‌های خارج از فصل و… به‌شکل غیر‌مستقیم به بهبود وضعیت اقتصاد جهانی کمک می‌کنند.

انواع مختلفی از پلاستیک وجود دارد، که دارای ویژگی‌های مختلف عملکردی هستند. از جمله این ویژگی ها: خواص سدگری در برابر رطوبت و اکسیژن، انعطاف‌پذیری، مات بودن و مقاومت در برابر عوامل شیمیایی و گرمایی هستند؛ که بسته به نوع ماده‌ غذایی انتخاب می‌شوند.

بنابراین پلاستیک ‌ها بسته بندی ‌هایی ایده‌آل برای انواع نیازهای مدرن هستند. بدون بسته ‌بندی‌ های پلاستیکی یا همان ظروف یکبار مصرف، تأمین این نیازها، حمل‌ و ‌نقل و استفاده از طیف گسترده ای از محصولات بسیار دشوار می‌شود.

انرژی مورد ‌استفاده برای تغذیه ما

تنها ۱۰٪ از انرژی مورد استفاده ما، به بسته‌ بندی‌ها اختصاص یافته‌ و در مورد پلاستیک این رقم حتی کمتر است.

پسماند ‌های غذایی حداقل ده برابر، اثرات زیست ‌محیطی بیشتری نسبت به زباله‌ های بسته‌ بندی دارند. البته این آمار مربوط به قبل از در نظر گرفتن تأثیر گاز متان آزاد ‌شده از غذا های فاسد‌ است.

جالب است بدانید که، ماندگاری موزها درون کیسه ‌های انعطاف‌ پذیر حدود ۳ روز افزایش می‌یابد.

بسته‌ بندی پلاستیکی

سال هاست که میزان مواد ‌مصرفی در بسته‌ بندی‌ها رو به کاهش است. بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میانگین وزن بسته‌ بندی ‌های پلاستیکی ۲۸٪ کاهش یافته ‌است. این امر به ‌دنبال پیشرفت فن‌آوری‌ رخ داده ‌است که تولیدکنندگان را قادر می‌سازد، بسته ‌بندی‌ هایی با‌ کیفیت بالاتر و با مقادیر کمتری از مواد، تولید کنند.

این صنعت، همچنین یکی از عناصر مهم و اصلی برای کاهش اثرات زیست ‌محیطی چرخه‌ حیات محصولات هستند. با توجه به بهره ‌وری از منابع برای ایجاد بسته‌ بندی پلاستیکی، استفاده از این ماده در مقایسه با جایگزینی آن با سایر تدابیر، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های محیطی می‌شود. هزینه‌های زیست ‌محیطی در این مورد شامل خسارت به محیط‌ زیست مانند تولید کربن و گازهای گلخانه‌ای آزاد ‌شونده در جو می‌شود.

چرا به بسته‌بندی‌های پلاستیکی نیاز داریم؟

معمولاً متناسب با هدف هر تولید‌کننده، نوع بسته‌بندی انتخاب می‌شود. مهم‌ترین اصل برای انتخاب هر نوع بسته‌بندی، ویژگی محافظت‌ کنندگی آن است. بسته ‌بندی‌های پلاستیکی این عملکرد را به‌صورت ویژه‌ای انجام می‌دهند و مزایای بسیاری را برای مصرف ‌کنندگان، تأمین‌کنندگان و جامعه فراهم می‌کنند. از ویژگی‌های منحصر به فرد پلاستیک‌ها، موارد زیر را می‌توان ذکر کرد:

ایمنی:

پلاستیک‌ها در برابر خرد‌شدن مقاوم هستند و به ‌هنگام افتادن از ارتفاع نمی‌شکنند و ترک نمی‌خورند. این امر باعث می‌شود که برای برخی از محیط ها مانند حمام، استخر، مسافرت و در دسترس کودکان قرار گرفتن، کارآمد باشند.

وزن سبک:

بسته ‌بندی‌های پلاستیکی سبک هستند و فضای کمتری نسبت به دیگر مواد مناسب برای بسته‌بندی اشغال می‌کنند. این به معنای بارهای کمتر برای هواپیماها و کامیون‌ها و انتشار کمتر آلودگی زیست‌ محیطی است.

‌دوام:

بسته‌بندی پلاستیکی می‌تواند در عین‌حال که بسیار نازک باشد اما فوق‌العاده بادوام باشد. بدان معنی که در عین ماندگاری طولانی‌تر این نوع بسته‌بندی، از منابع کمتری برای تولید آن استفاده شده ‌است. همچنین فضای کمتری را برای حمل و ‌نقل اشغال می‌کند و آلودگی‌های زیست‌ محیطی کمتری در مقایسه با بسته‌بندی هایی از جنس‌های دیگر ایجاد می‌کند.

چند کاربردی:

پلاستیک‌ها را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی تغییر شکل داد. آنها می‌توانند از طریق دمش، تزریق و یا اکستروژن تولید شوند و می‌توان انواع جلوه‌ها و رنگ های تزئینی را نیز در آن‌ها ایجاد کرد.

قابلیت بازیافت:

بسته‌بندی‌های پلاستیکی می توانند بارها و بارها برای تولید محصولات جدید بازیافت شوند. در واقع نرخ بازیافت و تعداد پلاستیک‌های مختلفی که بازیافت می‌شوند، روز به روز در حال افزایش است.

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.