نایلکس چیست

در این مقاله قصد داریم به سوال نایلکس چیست پاسخ دهیم و انواع نایلکس را معرفی کنیم. همچنین با شناخت فرمول ترکیب مواد نایلکس ببینید مواد اولیه نایلکس چیست.

نایلکس از جمله محصولات پلاستیکی بسیار پر مصرف در سراسر دنیا است. که ماده اصلی تشکیل دهنده آن، پلی اتیلن می باشد. در تولید این محصول از ۸۰% پلی اتیلن سنگین (HDPE)  و ۲۰% پلی اتیلن سبک (LDPE) استفاده می شود. علت افزودن پلی اتیلن سبک به ماده اولیه، نرم، شفاف، براق و دوخت پذیر شدن این محصول پلاستیکی است. یکی از تفاوت های اصلی نایلکس با نایلون، در همین ترکیبات است. یعنی تولید نایلون بر خلاف نایلکس، بر پایه پلی اتیلن سبک انجام می پذیرد.

محصولات تهیه شده از پلاستیک نایلکس چیست: کیسه زباله، دستکش پلاستیکی، سفره یکبار مصرف و انواع نایلکس های فروشگاهی است. نایلکس های فروشگاهی در انواع دسته بندی، دسته رکابی و دسته موزی موجود می باشند.

کیفیت نایلکس

نکه دانستید نایلکس چیست بهتذر است در مورد کیفیت نایلکس ها صحبت کنیم که پس از ایمکیفیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استحکام این محصول تحت تاثیر دو عامل اصلی است که عبارتند از مواد اولیه و دوخت. مرغوبیت مواد اولیه رابطه مستقیمی با شفافیت و مقاومت نایلکس داشته است. و نوع دوخت نیز بر میزان استحکام آن موثر خواهد بود. به طور کلی هرچه کیفیت مواد اولیه و دوخت مطلوب تر باشد، نایلکس مستحکم تر و بادوام تری داریم که به سادگی پاره یا باز نمی شود.

سازگاری نایلکس با محیط زیست اهمیت زیادی دارد. به گفته ایرنا اولین کارخانه تولید نایلکس سازگار با محیط زیست در زرندیه است.

نایلکس

مواد اولیه نایلکس چیست

برای تولید این محصول، مواد شیمیایی خاصی وارد دستگاه های میکسر می شوند. که پس از ترکیب آن ها محصول نهایی به دست می آید. ترکیب مواد زیر با یکدیگر، منجر به تولید محصولی شفاف خواهد شد، که از کیفیت مطلوب و دوخت پذیری بالایی برخوردار است.

۲۰ واحد پلی اتیلن سنگین

۳ واحد پلی اتیلن سبک

۲ واحد پلی اتیلن سبک خطی

جهت تولید نایلکس رنگی می توان مستربچ رنگ مورد نظر را به میزان لازم به همین ترکیب افزود. که سبب تولید محصولی رنگی شفاف و باکیفیت می شود. ساخت سایر محصولات نایلکسی از جمله کیسه زباله و سفره یکبار مصرف نیز، بر پایه همین فرمول با درصد های متفاوت صورت می گیرد.

نایلکس

دستگاه تولید

دستگاه تولید یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که کیفیت محصول نهایی را تعیین می کند. بهترین نوع دستگاه تولید، دستگاه سه لایه است. که می تواند محصولی با بالاترین درجه کیفی تولید کند. علاوه بر دستگاه تولید، دستگاه برش، دوخت، پانچ و چاپ نیز هر یک به نوبه خود در کیفیت موثر هستند. به منظور چاپ نایلکس های تبلیغاتی، می توان از دستگاه چاپ هلیو و فلکسو استفاده کرد. چاپ هلیو بر پایه سیلندر فلزی حکاکی شده انجام می شود. این روش، کیفیت بهتر و هزینه چاپ بالاتری داشته و می تواند چاپ را تا ۸ رنگ انجام دهد. ولی در چاپ فلکسو از لوح های چاپی با حداکثر ۶ رنگ استفاده می شود.

مفتخریم که تا انتهای مقاله نایلکس چیست همراه ما بودید.

نایلکس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.