تفاوت نایلکس و نایلون

امروزه کارخانه های بسیاری وجود دارند، که متخصص تولید انواع نایلکس هستند. نکته ای که در مواد اولیه این محصولات مهم است، شفافیت می باشد. زیرا تعیین کننده نوع ترکیبات آن می باشد. به طور کلی برای تولید نایلکس های شفاف که ضربه پذیری و دوخت پذیری خوبی دارند، از ترکیبات زیر برای تولید آن ها استفاده می کنند:

 • پلی اتیلن سنگین فیلم
 • پلی اتیلن سبک فیلم
 • پلی اتیلن سبک خطی

اندازه این مواد متفاوت بوده و نسبت آن ها با توجه به نوع محصول محاسبه می شود. این ترکیبات برای اکثر نایلکس ها استفاده می شود و برای تولید پلاستیک رنگی، این ترکیب را با درصد لازمی از مستربچ مورد استفاده قرار می دهند.

ترکیب انواع مواد نایلکس

همانطور که می دانید نایلکس ها تنوع بسیاری دارند و انواع محصول را می توان نایلکس نامید. فریزرها در دو مدل نازک و ضخیم در بازار موجود می باشند. برای هر نوع کیسه فریزر، که نوعی از نایلکس ها می باشد ترکیبات خاصی استفاده می کنند.

فریزر نازک: در ساخت این نایلکس از هیچگونه شفاف کننده و مواد افزودنی دیگری استفاده نمی شود.

فریزر ضخیم: مانند کیسه زباله ها، که تولید آن ها به صورت رولی است و دوخت پذیری خوبی دارند.

 نایلکس شیری: با توجه به نظر و درخواست مصرف کننده ها می توان به این نتیجه رسید که نایلکس های شیری که پوشش کامل دارند بیشتر مورد توجه هستند در نتیجه باید از مستربچ بیشتری استفاده کرد.

نایلکس شیرینگ: ترکیب این نوع نایلکس ها با توجه به نوع مصرفشان تعیین می شود. به عنوان مثال بسته بندی آب معدنی با سایر پت ها، متفاوت است. و از مواد مختلفی برای تولید آن ها استفاده می کنند.

نایلکس و نایلون

مواد اولیه نایلون چیست؟

نایلون ساختاری از جنس پلی آمیدی می باشد که بین دسته ی پلیمرها قرار می گیرد. از پر استفاده ترین الیاف مصنوعی در صنعت می توان به نایلون اشاره کرد که در انواع گوناگون وجود دارد. این نوع نایلون ها را با توجه به تعداد لایه ها و عرضشان تولید می کنند. در صورت نیاز از مقدار خیلی کمی لیز کننده و شفاف کننده استفاده می شود. دلیل استفاده از لیز کننده ها این است که، کیسه ها راحت باز شوند و به هم نچسبند.

تفاوت نایلون و نایلکس چیست؟

یکی از بیشترین سوالاتی که توسط اکثر سفارش دهنده ها پرسیده می شود. این می باشد که تفاوت نایلون و نایلکس در چیست یا اصلا تفاوتی وجود دارد؟

همانطور که مشخص شد بین نایلون و نایلکس تفاوت هایی وجود دارد اما این تفاوت فقط به مواد سازنده ی اولیه محدود نمی شود. این دو محصول، علاوه بر مواد اولیه در ظاهر و مصرف نیز باهم تفاوت هایی دارند.

تفاوت در مواد تشکیل دهنده

یکی از تفاوت های نایلون با نایلکس در مواد تشکیل دهنده ی آن ها می باشد. در نایلون مواد از پلی اتیلن سبک تشکیل شده است. در حالی که مواد اولیه ی نایلکس، دارای پلی اتیلن سنگین می باشد. البته تمام مواد تشکیل دهنده ی نایلکس از جنس پلی اتیلن سنگین نمی باشد و حدود ۸۰ درصد آن سنگین و ۲۰ درصد باقی مانده آن ساخته شده از پلی اتیلن سبک می باشد. دلیلی که این ترکیب برای تولید و ساخت نایلکس انتخاب شده، این است که به نایلکس شفافیت، نرمی، دوخت پذیری بالا و… بدهد.

تفاوت در شکل ظاهری

فرق اصلی در شکل ظاهری این دو می باشد که نایلون نسبت به نایلکس از نرمی، انعطاف پذیری، شفافیت وبراقی بیشتری برخوردار است. در حالی که شکل ظاهری نایلکس به صورت خشک و مات است. نایلکس را می توان در ضخامت های بسیار نازک تولید کرد در حالی که نایلون این قابلیت را ندارد.

نایلکس و نایلون

کاربردهای نایلون و نایلکس

به علت کاربردهای فراوان این دو محصول در صنعت های مختلف، جزو پر فروش ترین الیاف های مصنوعی می باشند. کاربردهای نایلون با نایلکس از یکدیگر متفاوت می باشد و هر کدام با توجه به موادسازنده در موارد مختلف به کار می روند.

نایلکس در موارد زیر بسیار پر کاربرد می باشد:

 • کیسه های زباله رولی
 • دستکش های یکبار مصرف
 • نایلکس های فروشگاهی
 • کیسه های فریزر
 • نایلکس چاپی رکابی

محصولات زیر که در بازار موجودند به نام نایلون شناخته می شوند:

 • نایلون حبوباتی
 • نایلون گلخانه ای
 • نایلون چاپی دسته بند دار
 • نایلون حبابدار
 • نایلون تبلیغاتی

تولید نایلکس های رنگی

نایلکس های رنگی به علت رنگ های متنوعی که دارند، از زیبایی خاصی برخوردار می باشند. به همین علت برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که نایلکس های رنگی چگونه تولید می شوند؟

در تولید این الیاف مصنوعی نیاز به مواد خاصی برای رنگی نمودن وجود دارد. این ماده ی مورد نیاز مستربچ می باشد که نوعی رنگ مخصوص پلیمر است. اگر بخواهیم نایلکس رنگی درست کنیم باید مقداری مستربچ رنگی را با مستربچ سفید مخلوط کنیم. پس از درست کردن مواد اولیه، مخلوط را در داخل دستگاه تولید فیلم می ریزند تا نایلکس های رنگی تولید شود.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.