راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم

همانطور که می دانید بعضی از ماه های قمری مثل رمضان، محرم و صفر از اهمیت بالایی بین مسلمانان برخوردارند. تعداد زیادی از مسلمین عقیده دارند که نذر کردن و نذری دادن در این ماه ها ثواب بالایی دارد. در این میان احتمالا متوجه اهمیت بالای محرم در بین دیگر ماه ها شده اید. از آنجایی که امام حسین (ع) در قلب مسلمانان و حتی غیر مسلمانان از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند ماه محرم نیز در بین ماه های قمری با شور بیشتر برگزار می شود. مراتبا دراین ایام ظروف یکبار مصرف زیادی نیز استفاده می شود که در راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم، در حول این موضوع خواهیم پرداخت.

چرا استفاده از ظروف یکبار مصرف در محرم بیشتر است؟

در ابتدا میخواهیم به اهمیت استفاده از ظروف یکبار مصرف در محرم پی ببریم. همانطور که گفته شد نذر کردن و نذری دادن از عقاید مسلمانان است که در ماه محرم بیشتر از  همیشه به چشم میخورد. امروزه با افزایش تعداد نذری ها و افزایش سطح بهداشت جامعه، بیشتر مردم تمایل به استفاده از ظروف یکبار مصرف دارند. همچنین در بازه های زمانی ویژه مانند ایام کرونا که رعایت اصول بهداشتی بیشتر اهمیت پیدا می کند نقش این ظروف پر رنگ تر خواهد بود. نکه ای که در این میان اهمیت دارد انتخاب بهترین ظروف یکبار مصرف برای نذری هایتان است.

استفاده از ظروف یکبار مصرف بی کیفیت و یا استفاده نادرست از ظروف یکبار مصرف اثرات جبران ناپذیری بر سلامت انسان و چرخه طبیعت می شود. در ادامه مقاله راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم به بررسی نکاتی که در این زمینه لازم است رعایت کنید می پردازیم تا بهترین ظروف یکبار مصرف برای نذری را برگزینید.

از دیگر دلایل محبوبیت استفاده از ظروف یکبار مصرف، سهولت استفاده است. در زمان های گذشته که به صورت سنتی و از ظروف شیشه ای، مسی و سایر استفاده میشد زمان زیادی صرف شست و شو و توزیع میشد اما امروزه با تولید ظروف یکبار مصرف این کار بسیار آسانتر شده است.

 

مضرات استفاده در راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم

مضرات ظروف پلاستیکی یکبار مصرف

استفاده نادرست و عدم آگاهی در استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی می تواند آسیب هایی بر جای گذارد که سلامت انسان و محیط زیست را به خطر بیاندازد. حتما این ضرب المثل را شنیده اید که “آمدیم ثواب کنیم، کباب شدیم”. مصداق بارزی از استفاده نادرست از ظروف یکبار مصرف است. قطعا شما با توزیع نذری قصد ثواب جمع کردن دارید. پس با آگاهی از انتخاب بهترین ظروف یکبار مصرف برای نذری به نحو احسن این کار را انجام دهید و مانع از مضرات ظروف پلاستیکی یکبار مصرف شوید.

  • پلاستیک ها در طبیعت تجزیه پذیر نیستند و سال های زیادی طول می کشد تا تجزیه شوند. حتی آن زمان هم با تجزیه شدنشان مواد مضر را وارد خاک می کنند و به محیط زیست آسیب می رسانند.
  • پلاستیک ها از پلیمر های نفتی تشکیل می شوند و در حالت عادی ضرری برای سلامت انسان ندارند. اما وقت در معرض دمای بالا مانند غذاهای گرم قرار بگیررند تغییراتی در ساختار آن ها به وجود می اید که باعث آزاد شدن سم های مضر برای انسان می شود.

 

کاهش آلودگی در راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم

چگونه به کاهش مصرف پلاستیک در ماه محرم کمک کنیم؟

اکنون که مضرات ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را دیدید بهتر است با روش های کاهش مصرف پلاستیک در ماه محرم نیز آشنا شوید.

۱. جایگزین کردن ظروف یکبار مصرف فومی و غیز پلاستیکی به جای ظروف پلاستیکی

امروزه استفاده از ظروف یکبار مصرف فومی بسیار محبوب است زیرا نه تنها آسیب های ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را ندارند، بلکه قیمت مناسبتری نسبت به خرید ظروف یکبار مصرف گیاهی دارند. همچنین نسبت به ظروف یکبار مصرف کاغذی آسیب کمتری به طبیعت می زنند.

۲. جمع آوری پسماند های ظروف پلاستیکی از سطح شهر

در سال های اخیر در زمینه مضرات ریختن ظروف نذری هیئت ها در خیابان فرهنگ سازی شده است اما باز هم شاهد پخش این پسماند ها در ایام محرم هستیم. اگر همه آدم ها بدانند پسماند های پلاستیکی تا چه حد برای طبیعت آسیب زننده هستند و چند صد سال طول می کشد تا این آسیب ها جبران شود احتمالا دیگر شاهد چنین صحنه هایی در ماه خدا نخواهیم بود. ا آن زمان بهتر است تا حد امکان به جمع آوری این پسماند ها کمک کنیم. در واقع ما حق این را نداریم که کره زمین را به خاطر رفاه و آسایش خود تخریب کنیم.

۳. به شیوه سنتی نذری دهیم

اگر قرار است باعث آلودگی محیط زیست و کره زمین نشویم خیلی بهتر است که به همان شیوه قدیمی از ظروف شیشه ای، ملامین و سایر ظروف قابل شست و شو استفاده کنیم. همانطور که قبلا نیز گفته شد ما نمی توانیم صرفا جهت سهولت استفاده کره زمین را نابود کنیم.

۴. از ظروف شخصی و کیسه های پارچه ای استفاده کنیم

می توانید قاشق و چنگال ها ی شخصی  همراه خود داشته باشید تا از ظروف پلاستیکی مضرر استفاده نکنید. همچنینی کیسه های پارچه ای برای نگهداشتن کفش و غیره جایگزین مناسبی برای نایلکس ها هستند که بهتر است همراه خود ببرید. در مقاله راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف فومی با نکاتی در این باره آشنا شدید در ادامه مقاله راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم نیز به مرور این نکات خواهیم پرداخت.

بهترین ظروف یکبار مصرف برای نذری کدامند؟

از آنجایی که میزان تقاضا ظروف یکبار مصرف در محرم بیشتر از سایر ماه هاست تصمیم گرفتیم اکنون ک در نزدیکی این ماه هستیم به راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم بپردازیم.

در هنگام خرید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به شفاف بودن ظروف و مشخصات هک شده آن ها روی بدنه توجه کنید. ار از ظروف پلاستیکی استفاده می کنید مطمئن شوید که برای نگهداری غذهای گرم از آن ها استفاده نشود و در مجاورت دمای بالا نیز قرار نگیرند. همچنین قرار دادن ظروف پلاستیکی آب در دمای فریزر نیز باعث آزاد شدن سم های آن به داخل آب می شود. نگهداری مواد غذایی اسیدی نیز باعث واکنش دادن ساختار این ظروف می شود.

نکته دیگری که باید در خرید ظروف یکبار مصرف به آن توجه کنید نوع پلیمر آن، علامت اختصاری درج شده روی آن و داشتن پروانه ساخت وزارت بهداشت است. در هنگام خرید به جهت مثلث های درج شده روی بسته بندی ظروف توجه کنید. جهت چرخش این ظروف باید در جهت عقربه های ساعت باشد. به علاوه خرید و فروش ظروف یکبار مصرف با علامت pvc قانونی نیست.

 

جهت خرخش مثلث ها در راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم

آشنایی با علائم اختصاری درج شده روی ظروف

  • PP :  در مواقع ضروری برای مایعات و غذاهای گرم
  • PS: دارای محدودیت حرارتی بالای ۶۵ درجه
  • LDPE : در ظروف قابل انعطاف سس خوری یا ظروف شیر  کاربرد دارند.
  • HDPE : دارای تحمل دمایی بالا
  • PET : دارای محدودیت دمایی و عدم قرار گیری مستقیم در نور خورشید. مثل ظروف آب

مفتخریم که تا انتهای مقاله راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف در محرم همراه ما بودید برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید ظروف یکبار مصرف به مقاله راهنمای خرید ظروف یکبار مصرف فومی سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.