تولید ظروف یکبار مصرف

روش‌ های تولید ظروف یکبار مصرف، بسیار است، اما دو روش در میان بقیه روش ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد و بهره‌ وری بیشتر و مناسب تری را برای تولیدکنندگان و مصرف‌ کنندگان به همراه دارد.

روش های ساخت ظروف یکبار مصرف، نیمه فرمینگ

روش اول تولید ظروف یکبار مصرف، سیستم ساخت ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به نام نیمه فرمینگ (Semi-forming) است.

در روش تولید نیمه فرمینگ، همه فرایند تولید در یک دستگاه واحد انجام می‌ شود. ترتیب این فرایند به این صورت است که شکل‌ گیری مواد اولیه به شکل گرانول پتروشیمی در قسمتی از خط تولید انجام می شود که اکسترودر نام دارد. پس از ذوب شدن مواد، این مواد تبدیل به ورقه‌ های پلیمری می‌شوند که انعطاف‌ پذیر هستند و به حالتی یکنواخت درآمده‌ اند.

این ورق‌ ها پس از عبور از فرآیند خنک‌ سازی به زیر قالب هدایت می‌ شوند تا فرآیند ساخت ظروف یکبار مصرف ادامه پیدا کند و وارد فرآیند پرسینگ شود. در قسمت پرس، ورق های گرم در قالب قرار گرفته و شکل مورد نظر را با توجه به کاربرد نهایی به آن ها می دهند و تولید ظروف به اتمام می رسد.

البته با توجه به اینکه این خط تولید ظروف یکبار مصرف، شامل یک دستگاه با فرآوری ساده‌ است، قیمت کمتری هم نسبت به روش دوم (ترمو فرمینگ) دارد. همچنین در این سیستم ساخت ظروف یکبار مصرف، دستگاه با توجه به مراحل تولید ظروف یکبار مصرف، فقط از مواد پلی استایرن برای تولیدات خود استفاده می‌ کند که در نتیجه آن، ظروف یکبار مصرف سفید و شکننده تولید می شوند و حالت‌ های دیگر مواد را به‌ صورت ورودی نمی‌ پذیرند.

چنین محدودیتی باعث می‌ شود تا کارگاه‌ های کوچک به‌ راحتی از پس تولیدات ظروف یکبار مصرف خود برآیند، اما صنایع و شرکت های بزرگ‌ تر که محصولات با کیفیت‌ تری را وارد بازار می‌ کنند، هرگز از آن‌ ها استفاده نمی‌ کنند.

روش های تولید ظروف یکبار مصرف، ترمو فرمینگ

روش دوم تولید ظروف یکبار مصرف که اتفاقا جدیدتر هم هست، سیستم ساخت ظروف یکبار مصرف ترمو فرمینگ (Thermoforming) نام‌ دارد که در کشور ما هم از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. کالای یکبار مصرف تولید شده با استفاده از این روش، کیفیت و مرغوبیت بالاتری نسبت به محصولات تولید شده با روش نیمه فرمینگ دارد.

این شیوه از ساخت ظروف یکبار مصرف برخلاف سیستم قبلی شامل دو دستگاه است که یکی از آن‌ ها وظیفه تبدیل گرانول پلاستیک به حالت ورقه‌ ای را بر عهده دارد و دستگاه دیگر تولید رول همین مواد را انجام می‌ دهد. دستگاه دوم، پرس ترمو فرمینگ نام دارد و ورق آماده تولید ظروف یکبار مصرف را با عبور از کوره حرارتی به درجه حرارت لازم برای فرم‌ گیری می‌ رساند. با ورود به قسمت پرسینگ و قرارگیری در زیرقالب، عملیات ساخت ظروف یکبار مصرف به اتمام می‌رسد.

در ترموفرمینگ می توان ظروف یکبار مصرف را با استفاده از مواد اولیه پلی استایرن و پلی پروپیلن تولید کرد. ظروف ساخته شده از پلی پروپیلن سفید، شیشه ای، نرم و نشکن هستند و یکی از مزایای مهم این ظروف، تامین سلامت و محافظت از مصرف کنندگان در برابر سرطان است.

 

روش های تولید ظروف یکبار مصرف

معمولا ظروف یکبار مصرفی که می شناسید قیمت متفاوتی دارند. هنگام قیمت گذاری ظروف یکبار مصرف باید به نحوه تولید و ساخت آن ظروف یکبار مصرف نیز توجه کرد. همیشه عوامل متعددی بر قیمت تاثیر مستقیم دارند و باید گفت که مهم ترین عوامل، مواد مصرفی و نحوه تولید است.

به طور کلی برای تولید ظروف پلاستیکی یکبار مصرف می توان به دو روش نیمه فرمینگ و ترمو فرمینگ اشاره کرد. در روش نیمه فرمینگ برای تمامی مراحل تولید کانتینر فقط از یک دستگاه واحد استفاده می شود، اما در روش ترمو فرمینگ از سیستم ترمو فرمینگ استفاده می شود. در این روش تولید ظروف یکبار مصرف، یک دستگاه مواد اولیه گرانول های پتروشیمی را به ورق و دستگاه دیگر ورق های تولید شده توسط دستگاه اول را به ظروف یکبار مصرف تبدیل می کند.

از اینکه تا پایان مقاله « روش های تولید ظروف یکبار مصرف » با ما همراه بودید، سپاس گزاریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.