پلی پروپلین و پلی استایرین

تفاوت پلی پروپلین و پلی استایرین


ظرف های یکبار مصرف به طور معمول از دو جنس پلی پروپلین و پلی استایرین تولید می شوند. هر دو این ترکیبات، رنگی شفاف دارند و با توجه به نیاز می توان آن ها را رنگی یا مات کرد. از نظر مقاومتی ظروف پروپلینی دارای مقاومت بیشتری هستند، در نتیجه بیشتر مورد توجه واقع شده اند. اما به علت انعطاف پذیری بالاتری که ظروف پلی استایرین دارند، از این ظروف در صنایع غذایی و بسته بندی بیشتر استفاده می شود.

ظروف pp یا پلی پروپلین

این ظروف به صورت شیشه ای و نیمه شفاف می باشند. همچنین این قابلیت را دارند که با هر رنگی تولید شوند. استحکام این ظروف نسبتا کم می باشد اما در حد قابل قبولی است. از نظر شکنندگی بسیار نرم بوده و در صورت مچاله کردن، نمی شکند و بدون ترک به شکل اول خود برمی گردد. یکی از نکات مثبت این ظروف، عدم وجود مواد پلیمری سرطان زا در ترکیب اصلی می باشد. این مواد سمی که در برخی از پلاستیک ها وجود دارد، در اثر حرارت و گرما، به مواد داخل ظروف نفوذ کرده و با آن ها ترکیب می شود.

اما پلیمر پلی پروپلین در برابر گرما و شرایط محیطی مقاوم است. از مواد پلی پروپیلنی برای تولید ظروف دربدار آشپزخانه که قابلیت استفاده در ماکروویو را دارند، استفاده می کنند. حدود چند سالی است که استفاده از این ظروف به صورت تصاعدی بالا رفته و تقاضای مشتریان برای مصرف این ظروف بیشتر شده است.

ویژگی های کلی این پلیمر

از ویژگی های ظرف غذا PP یا پلی پروپلین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انعطاف پذیری بالا
  • مقاومت بالا در برابر مایعات داغ
  • عدم تغییر شکل در اثر تغییرات دما
  • قیمت پایین مواد اولیه
  • امکان تولید انواع ظروف با اشکال و زوایای خاص
  • امکان تولید در تیراژ بالا
پلی پروپلین
پلی پروپلین و کاربرد آن

ویژگی های ظروف ps یا پلی استایرین

پلی استایرین تقریبا شفاف بوده، به طوری که شبیه شیشه است. این ظروف شکنندگی نسبتا آسانی دارند و در وسایلی مانند شمع، ظروف مواد غذایی و… از آن ها استفاده می شود. اولین ظروف یکبار مصرف از این جنس تولید شده اند. این ظروف در دو نوع هایمپک و کریستالی موجود می باشند. ظروف پلی استایرینی هایمپک، با رنگ سفید مات بسیار نرم و انعطاف پذیرند و در بسته بندی صنایع لبنی کاربرد زیادی دارند.

اما ظروف پلی استایرین کریستالی، همان طور که از نامشان مشخص است رنگی شیشه ای دارند و برای تولید ظروف یکبار مصرف شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرند. این ظروف بسیار شکننده هستند و در صورت فشار ترک خورده و می شکنند. به همین دلیل خیلی مناسب بسته بندی ها نیستند و عمدتا برای بسته بندی مایعات از آن ها استفاده می شود.

کارخانه هانی فوم برای تولید ظروف فومی یکبار مصرف، از پلیمر پلی استایرینی هایمپک استفاده می کند. که با توجه به ویژگی هایی که پیشتر گفتیم، این ظروف مقاومت بسیار بالا و کاربرد فراوانی دارند.

شما عزیزان می توانید، دیگر مقالات هانی فوم را نیز مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.