آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف نقش مهمی را در زندگی امروزه ما ایفا می کنند. کمتر کسی را می بینید که تمایلی به استفاده از این ظروف نداشته باشد. سهولت استفاده از آن ها نه تنها موجب محبوبیتشان شده، بلکه جایگزین مناسبی در مهمانی ها، مجالس و زندگی روزانه نیز شده است. در ماه های رمضان و علی الخصوص محرم نیز کاربرد های بی شماری از آن ها در پخش و توزیع نذورات می بینید. آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف و آگاهی از ویژگی های هر یک باعث می شود تا بهترین انتخاب را متناسب با نیاز داشته باشید.

حتما تاکنون شنیده اید که برخی از انواع ظروف یکبار مصرف برای نگهداری غذاهای داغ مناسب نیستند و سرطان زا می باشند. پس چه ظرفی می تواند بهترین انتخاب برای ما باشد؟ ضرب المثل معروف ” آمدیم ثواب کنیم، کباب شدیم” مصداق مناسبی برای استفاده از ظروف نامتناسب در پخش نذورات است. در ادامه مقاله آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف با انواع مختلف ظروف یکبار مصرف به ویژه تولید ظروف یکبار مصرف فومی، مفهوم هر یک ازعلامتهای روی ظروف یکبار مصرف و اینکه در چه ظرفی چه نذری بریزیم تا کباب نشویم آشنا می شوید و نهایتا انتخابی شایسته درخرید انواع ظروف یکبار مصرف خواهید داشت.

طبقه بندی انواع ظروف یکبار مصرف

انواع مختلف ظروف یکبار مصرف را می تواند از چندین لحاظ تقسیم بندی کرد. طبقه بندی ظروف یکبار مصرف با توجه به جنس، موارد مصرف و حجم آن ها بسیار مشهود است. در ادامه هر کدام از طبقه بندی ها را شرح می دهیم و به توضیح در مورد ظروف یک بار مصرف هر طبقه می پردازیم.

معرفی انواع ظروف یکبار مصرف از نظر جنس

  • ظروف یکبار مصرف پلاستیکی
  • ظرف یکبار مصرف آلومینیومی
  • ظروف یکبار مصرف گیاهی
  • ظروف یکبار مصرف کاغذی
  • ظروف یکبار مصرف فومی

در ادامه با هر گروه بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی و آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

 

آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، پرمصرف ترین دسته بندی از ظروف یکبار مصرف به شمار می آید. این ظروف پلیمری، براساس نوع پلیمر و فراوانی به موارد زیر تقسیم می شوند.

  • ظروف پلی استایرن (Polystyrene یا مخفف PS)

ظزوف پلی استایرنی خود به دو گروه هایمپک (HIPS) و کریستال (GPPS) تقسیم می شوند. با ظروف پلی استایرنی و انواع آن در مقاله ظروف پلی استایرن چیست بیشتر آشنا شوید.

  • ظروف پلی پروپیلن (Polypropylene یا مخفف PP)

در واقع به دلیل وجود این گزوه است که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی پر مصرف ترین انواع ظروف یکبار مصرف تلقی شده اند. این ظروف نرم اما مقاوم در برابر شکستن هستند. همچنین در برخورد با مواد غذایی داغ ترکیبی آزاد نمی کنند.

  • ظروف پت (پلی اتیلن ترفتالات یا PET)

از این ظروف بیشتر در ساخت بطری های آب آشامیدنی استفاده می شود.

  • ظروف پی وی سی (پلی وینیل کلراید یا PVC)

نام این دسته را احتمالا در بسته بندی مواد غذایی و دارویی شنیده اید.

معرفی و آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

 

آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی در برابر گرما و سرما مقاوم بوده و غذا را مدت بیشتری گرم نگه می دارند. همچنین این ظروف قابلیت استفاده در ماکروویو را دارند. نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد قیمت این ظروف است که در مقایسه انواع ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، گران تر می باشد. با این وجود به دلیل کاربردی بودن آن، بسیار محبوب واقع شده اند و در هتل ها، رستوران ها و مصارف خانگی به چشم می خورند.

معرفی و آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف گیاهی

 

آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف گیاهی

ظروف گیاهی به محیط زیست آسیبی وارد نمی کنند و بعد از مدتی تجزیه می شوند و به طبیعت بر می گردند. مواد تشکیل دهنده این ظروف نیز از طبیعت است و  شامل نشاسته ذرت، سیب زمینی و یا گندم است. با وجود ویژگی زیستی که دارد موجب افزایش قیمت آن نسبت به سایر دسته بندی ها است.

معرفی و آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف کاغذی

 

آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف کاغذی

ظروف یکبار مصرف کاغذی نه تنها از نظر بصری بسیار شیک و زیبا هستند، بلکه در در نگهداری دما نیز توانایی بالایی دارند و در عین حال تجزیه پدیر نیز می باشند. در تولید ظروف یکبار مصرف کاغذی تقریبا ۸۰ درصد انرژی کمتری نسبت به تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده می شود. این ظروف با حدود قیمت ۲ تا ۳ برابر ظروف پلاستیکی می توانند جایگزین مناسبی برای آن ها باشد.

معرفی و آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف فومی

 

آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف فومی

برای تولید ظروف پلی استایرنی فوم دار از گاز هگزان استفاده می شود. این گاز در دمای حدودی ۱۶۰ درجه آزاد می شود، پس امکان ترکیب شدن با ماده غذایی در دماهای بسیار بالا وجود دارد. این گاز در بدن انسان موجب عوارضی مانند سردرد خواهد شد. اما به طور کلی ظروف یکبار مصرف فومی بسیار محبوب در نگهداری و پخش مواد غذایی سرد، گرم و حتی مرطوب هستند. این ظروف ظاهری شکیل و سفید رنگ دارند و معمولا نسبت به ظروف یکبار مصرف کاغذی ارجح شناخته می شوند. برای آشنایی با روند تولید ظروف یکبار مصرف فومی می توانید تصاویر خط تولید ما در سایت هانی فوم را مشاهده کنید.

معرفی انواع ظروف یکبار مصرف از نظر حجم

ظروف یکبار مصرف را در حجم های مختلف می توان تهیه کرد. ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرم، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم و ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ گرم از جمله پرفروش ترین حجم ها هستند. همچنین دسته بندی های دیگری مثل دردار بودن یا بی در بودن، پانچ دار بودن و سایر را نیز می توان برای طبقه بندی این ظروف استفاده کرد.

معرفی انواع ظروف یکبار مصرف از نظر موارد استفاده و کاربرد

ظروف یکبار مصرف را با توجه به موارد استفاده آن ها می توان در دسته های ظروف نگهداری میوه، شانه تخم مرغ، خشکبار و دیگر کاربرد ها طبقه بندی کرد. از طریق این صفحه از انواع ظروف یکبار مصرف فومی می توانید با محصولات فومی کارخانه هانی فوم که تولید کننده ظروف یکبار مصرف فومی در شرق کشور است آَشنا شوید.

مفتخریم که تا انتهای مقاله آشنایی با انواع ظروف یکبار مصرف همراه ما بودید و با انواع و روش تولید ظروف یکبار مصرف فومی، گیاهی،پلاستیکی و سایر آشنا شدید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.